Karaboğa Yangın Kapıları

Karaboğa Yangın Kapıları

Yangın kapıları yangın esnasında can kaybını en aza indirmek üzere tasarlanmış olan güvenlik tedbirlerinden biridir. Buna göre yangın kapıları bazı özelliklere sahip olmalıdır. Yangın esnasında dumanın giriş çıkışını önlemek adına kapı contasının gevşeyerek genleşme özelliği bulunmalıdır. Kapının üzerinde kapıyı içerden açmayı sağlayan geniş ve kolay tutulabilir panik kolu yer almalıdır. Bu sayede panik anında kapı kolayca açılabilmekte ve bina kısa süre içinde terk edilmektedir.

Yangın kapıları tek kanat ve çift kanat olarak satışa sunulmaktadır. Kullanılacak olan binanın işlevi ve genişliğine göre bu kapılar arasında seçim yapılmaktadır. Alışveriş merkezi gibi kalabalık alanlarda genellikle çift kanatlı yangın kapıları tercih edilmektedir.

Yangın Kapılarının Özellikleri

Yangın kapıları sağa ya da sola olacak şekilde içeri veya dışarı açılmaktadır. Bu kapılar ateşe dayanıklı olan malzemelerden üretilebilmektedir. Yangın kapısı yönetmeliğine göre en az doksan dakika ve daha üzerinde yangına karşı dayanıklı olmalıdır.

Yangın kapısı tercih ederken ortama en uygun olan modelin tercih edilmesi gerekir. Kolay erişilebilir yerde olan yangın kapıları, yangın tehlikesi anında kullanıma hazır halde bulundurulmalıdır. Bunun içi yangın kapısı kilitli olmamalı ya da hırsızlık gibi durumlara karşı kilitleniyorsa anahtar içeriden kolay erişilebilecek bir yerde bulunmalıdır. Bunların yanı sıra yangın kapılarında ayarlanabilen ve yaylı menteşeler, ateşe dayanıklı camlar ve çelik malzemeler kullanılarak kapının işlevselliği arttırılabilir.

Yangın Kapısı Modelleri

Yangın kapısı modelleri incelendiğinde bu kapılar için çeşitli modeller üretilmektedir. Buna göre ahşap, tek kanat, çift kanat, camlı, yaylı olmak üzere birkaç model bulunmaktadır. Bu modellerden hangisinin tercih edileceği yangın kapısı yönetmeliğine ve bina sahibine göre değişmektedir. Temel amaç can güvenliğini korumak olduğundan dolayı kapının dış görünüşünden çok özellikleri ön planda tutulmalı, ona göre karar verilmelidir.

Yangın kapısı modelleri belirlenirken öncelikle firma tarafından binaya keşif çalışması yapılır. Pek çok firma bu işlemi ücretsiz yapmaktadır. Bu keşif neticesinde binaya en uygun yangın kapısı belirlenerek monte edilir. Bazı firmalar monte ettikleri yangın kapılarının bakımını da üstlenmekte ve insan sağlığına verdiği önemi ortaya koymaktadır.