Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın anında,  yangını, ısıyı, alevi  algılayıp otomasyon sistemine sinyaller göndererek  sprinklerin patlamasını sağlayan,  yangının yayılmasını ve büyümesini engelleyerek inan güvenliği sağlayan sistemlerdir. Yangın alarm sistemleri, yangın algılama ve yangın haber verme sistemleri olarak iki çeşittir.  Konvasiyonel yangın alarm, adresli yangın algılama sistemleri olarak çeşitlendirilen bu sistemlerden adresli yangın alarm sistemleri daha çok tercih edilmektedir. Adresli yangın alarm sistemleri lokal olarak ortaya çıkan yangın anında önce ısıyı algılayıp sonrasında otomasyona sinyal göndererek uyarı veren sistemlerdir. Otomasyona giden uyarı ardından  görevliler yangın olan adrese gelip gerekli kontrolleri yaparlar ve yangın olmaması durumunda sirenlerin devreye girmesini önleyerek insanların paniğe kapılmasına engel olurlar.  Adresli yangın alarm sistemleri bu özellikleri sayesinden sahte yangın ihbarı veya yangın benzeri ısı yükselmesi durumlarında gereksiz olarak yangın alarmı vermeden insanların paniğe kapılmasını önleyerek  karmaşa oluşmasını da önler. Bu nedenle konvensiyonel yangın alarm sistemlerine göre daha fazla tercih edilmektedir.

 

Yangın alarm sistemleri uygulama şartları

Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte yer alan maddelere göre her 500 metrekareyi geçen  binalarda, kamu kurumlarında, özel kuruluşlarda belirlenmiş olan standartlar çerçevesinde  ve EN, NFDA, VDS  standartlarına göre güvenliği sağlanmış olan yangın alarm sistemleri kurulmalıdır.   Bu standartlara sahip olmayan yangın alarm sistemleri kabul aşamasında itfaiye müdürlüklerince kabul edilmeyecek  bina kullanımı için ruhsat verilmeyecektir. Yangın alarm sistemleri yangın başlangıcından insanların hayati tehlikesi olmayan en yakın kaçış alanına ulaşmaları için işaret evren ve yangın sırasında can güvenliği sağlayarak can kayıplarını önleyen  sistemler olduğu için uzman ve yetkili firmalar tarafından projelendirilmeli, otomasyon sistemine  entegre edilerek yangın anında kusursuz çalışması sağlanmalıdır.

Yangın alarm sistemleri, piyasa da çok ucuz fiyatlara bulunabilen sistemlerdir. Ancak bu sistemlerin sağlıklı çalışmadıkları ve zaman zaman hatalar vererek yangını algılayamadıkları yaşanmış korkunç tecrübelerden çıkarılmış dersler sonucunda anlaşılmıştır. Bu nedenle yangın alarm sistemi elemanlarının tamamı yetkili ve tecrübeli firmalardan tedarik edilmelidir. Bu sayede yangın anında insanlara doğru işaretler vererek insanların koruma pozisyonu almalarını sağlayacağınız gibi can kaybını en aza indirerek   yangın tehlikesini başlatmadan bitireceksiniz.