CO2 Yangın Söndürme Sistemleri

CO2 Yangın Söndürme Sistemleri

Binalarda yer alan ve insanların bulunmadığı, arşiv odası, önemli evrak odası, sistem odası, trafo odası, jeneratör odası, klima odası,  elektrik odası gibi hayati öneme sahip bölümlerin yangından korunması için alternatif ve susuz yangın söndürme sistemlerinden biri olan CO2 yangın söndürme sistemleri  en ideal çözüm haline gelmiştir. Bu sistem oda genelinde kullanılarak genel bir yangına müdahale şansı verdiği gibi  lokal alanlarda ortaya çıkan yangına müdahale şansı da tanımaktadır. Co2 yangın söndürme sistemleri  tek bir tüp ile monte edilebildiği gibi  tüp grubu ile de monte edilebilmektedir. Seçici vanalı sistemler sayesinde tüp grubunda belirli tüpler seçilip yangın anında bu tüplerin öncelikli olarak kullanılması sağlanabilir. Co2 yangın söndürme sistemleri sulu yangın söndürme sistemlerine göre bulundukları alanda oksijeni absorbe ederek  ortamı co2 gazı ile doldurup yangının yayılması için gerekli olan oksijeni  yok ederek yangının sönmesini sağlıyor. 

Susuz yangın söndürme sistemi olduğu için  bulunduğu ortamda yer alan elektronik ve dijital cihazlara, kağıt evraklara zarar vermediği gibi yangının  yayılmasını anlık olarak önlemektedir. Bu açıdan çok avantajlı ve güvenilir bir sistemdir. Ayrıca CO2 sistemleri Ozon tabakasına zarar vermeyen, dolum maliyet çok minimal olan, lokal ve hacimsel yangın söndürerek  zarar vermiyor olması,  yangına müdahaleden sonra ortamdan gaz temizliği yapılmaması,  Elektriksel olarak iletkenliği sıfır olan  yangın söndürme sistemleridir.

 Co2 kokusuz, renksiz, iletken olmayan yıllık bakımları yapıldığı takdirde çok güvenli bir yangın söndürme sistemidir. CO2 yangın söndürme sisteminin içindeki gazın yoğunluğu   havanın yoğunluğundan daha fazla olduğu için yangın anında odaya yayılarak tüm oksijeni absorbe etmektedir. CO2 tüpler içinde sıvılaştırılmış halde bulunuyor ve yangın anında yüksek basınçla oda içine gaz şeklinde püskürtülerek yangının yayılmasını önlediği gibi yangının sönmesini sağlıyor.

CO2 yangın söndürme sistemi tamamen insansız mahallerde kullanılması gereken sistemlerdir. Aksi durumda kokusuz ve renksiz olduğu için insanları anında etkileyerek  ölüme yol açabilir. Bu nedenle yetkili firmalar kurulum yapmadan önce mahale gelip keşif yapmalı ve insansız yaşam alanları olduğuna kanaat getirip kurulum yapmalıdır. Aksi durumda ortaya çıkacak olumsuz bir durumda tüm sorumluluk bina yöneticisi ile kurulum yapan firmaya aittir.